ul. Augustowska 8
16-320 Bargłów Kościelny
10 czerwca 2007 roku o godz. 3:30 wyruszyliśmy z Bargłowa w poszukiwaniu przygód na trasie Kraków – Wieliczka – Zakopane - Wadowice-Częstochowa dzięki realizowanemu w szkole projektowi "AKADEMIA JUTRA".
Wszyscy zebraliśmy się przed szkołą wraz z naszymi opiekunami – p. Elżbietą Lewoń, p. Danutą Wiśniewski i p. Iwoną Purwin. Autokar, którym jechaliśmy, został wcześniej skontrolowany przez policję z Komendy Powiatowej w Augustowie, więc każdy czuł się bezpiecznie i komfortowo w czasie podróży.
Do Krakowa dotarliśmy około godziny 14.00. Tam spotkaliśmy się z przewodnikiem i zwiedzaliśmy Wawel - Zamek Królewski (dziedziniec), katedrę (groby królewskie i Dzwon Zygmunta), Smoczą Jamę, Rynek, Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, Sukiennice, Barbakan, Bramę Floriańską, Następnie poszliśmy na obiadokolację do restauracji „Pod Wawelem”. Potem pojechaliśmy do hotelu "Szkolenia Kadr”", gdzie czekały na nas pokoje noclegowe. Dość wcześnie poszliśmy spać, aby być w pełni wypoczętymi na kolejny dzień pełen emocji.
Drugi dzień wycieczki rozpoczął się poranną pobudką o 7:30 i wspólnym zjedzeniem śniadania. Wypoczęci ruszyliśmy w drogę. Dotarliśmy do najbardziej oczekiwanego miejsca Wieliczki, która znajduje się tuż pod Krakowem a w niej najstarsza działająca kopalnia soli. Eksploatacja soli kamiennej trwa tutaj od ponad 700 lat! To miejsce już ponad 30 lat temu znalazło się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. W kopalni znajduje się około 3000 olbrzymich komór i 300 km podziemnych chodników rozmieszczonych na 9 poziomach. Nie zwiedza się oczywiście całości, dla turystów przeznaczona jest specjalna około 2 km trasa obejmująca zwiedzanie 20 komór, podziemnych kaplic, jezior solankowych a wszystko to, na głębokości od 64 do 135 m pod ziemią! Największy zachwyt wzbudziła wysoka na 12 m kaplica św. Kingi a w niej piękne wykute w soli rzeźby i płaskorzeźby. Wieliczka jest również uzdrowiskiem, ponieważ znajduje się tutaj podziemne sanatorium. Kopalnia soli w Wieliczce, to miejsce mające swoją historię, legendy i niezwykłą atmosferę. Przybliżony czas zwiedzania kopalni to 3 godziny. Następnie pojechaliśmy do pensjonatu „U Tośki” w Murzasichle, gdzie czekała na nas obiadokolacja wraz z pokojami noclegowymi.
Trzeciego dnia po śniadaniu wyjechaliśmy w kierunku Zakopanego. Tu każdy z nas wjechał na Gubałówkę kolejką linową, przeszedł traktem na Butorowy Wierch i zjechał wyciągiem krzesełkowym 2-osobowym, 1600 m długości, 277 m różnicy wysokości. Jazda wyciągiem trwała 15 minut. Następnie zwiedzaliśmy Dolinę Chochołowską, stary cmentarz na "Pęksowym Brzysku" który jest pierwszym cmentarzem jaki powstał w Zakopanym, miejscem ostatniego spoczynku sławnych pisarzy, artystów oraz taterników. Widzieliśmy także Sanktuarium M.B.Fatimskiej im. Jana Pawła II na Krzeptówkach. Po chwili refleksji i zadumy, przeszliśmy na Krupówki. O godzinie 19:00 wróciliśmy do pensjonatu na zasłużony wypoczynek.
Czwarty dzień wycieczki był dniem powrotu do domu, ale zanim wróciliśmy po drodze zwiedziliśmy Wadowice i Częstochowę. W Wadowicach odwiedziliśmy Kościół Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, który od 1992 decyzją papieża nosi godność Bazyliki Mniejszej i dom rodzinny Jana Pawła II. Kościół ten jest ściśle związany z dzieciństwem i młodością Karola Wojtyły - Jana Pawła II, bowiem urodził się w domu tuż obok, a w tym Kościele został ochrzczony, tu modlił się codziennie, służył do Mszy Św., przystąpił do I Komunii Św., przyjął sakrament Bierzmowania. Dwa miejsca w Kościele są szczególnie drogie Ojcu Św.: Chrzcielnica, gdzie został ochrzczony oraz łaskami słynący obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy w kaplicy tegoż imienia. 16 czerwca 1999 roku Jan Paweł II uroczyście ukoronował obraz podczas swojej trzeciej papieskiej wizyty w rodzinnym mieście. Dom przy ul. Kościelnej 7 - miejsce narodzin Karola Wojtyły od 18 maja 1984 roku stanowi muzeum, otwarte w 64 rocznicę urodzin papieża. Muzeum obejmuje dawne mieszkanie Wojtyłów (dwa pokoje i kuchnia) oraz sąsiednie pomieszczenia. Na wystawie obok nielicznych zachowanych pamiątek z wyposażenia mieszkania Wojtyłów (m.in. kaflowy piec kuchenny, kilka naczyń, półka, stoliczek, kosz na bieliznę, portrety rodzinne), zaprezentowano osobiste rzeczy Jana Pawła II (m.in. narty, wiosło, plecak, czapka, modlitewnik). W ostatniej sali udostępnionej zwiedzającym w 1999 r. zaprezentowano fotogramy z trzech wizyt papieża w rodzinnym mieście. Na zewnętrznej ścianie budynku widnieje tablica z napisem „W tym domu urodził się 18 maja 1920 roku i mieszkał Karol Józef Wojtyła, papież Jan Paweł II”.
W Częstochowie odwiedziliśmy kościół i klasztor na Jasnej Górze z uważanym za cudowny obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, czyli główny ośrodek kultu maryjnego w Polsce. W parku klasztornym, który otacza z trzech stron mury Sanktuarium (dawne fosy fortecy), zwiedziliśmy zbudowano w latach 1900-1913 drogę krzyżową. Po smacznym obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Byliśmy zadowoleni i szczęśliwi, że udało się nam tak dużo zobaczyć. Mamy nadzieję, że kiedyś tam wrócimy. Wycieczka była bardzo udana, zrobiliśmy mnóstwo zdjęć, które w przyszłości będziemy miło oglądać i wspominać wycieczkę do Zakopanego.
Elżbieta Lewoń
ul. Augustowska 8
16-320 Bargłów Kościelny