ul. Augustowska 8
16-320 Bargłów Kościelny
3 czerwca 2016 r. klasy Ia i Ib wybrały się na wspólną wycieczkę do Muzeum Wigier w Starym Folwarku. Głównym celem wyjazdu było poznanie życia w wybranych ekosystemach (las, jezioro, łąka), obserwacja elementów krajobrazu, kształtowanie społecznie pożądanych postaw w obcowaniu z przyrodą oraz integracja dzieci z obu klas.
Zwiedzanie muzeum rozpoczęliśmy od wystawy poświęconej działalności Stacji Hydrobiologicznej i jej założyciela dr Alfreda Lityńskiego.
Następnie pani przewodnik zaprosiła nas na wycieczkę zarówno w czasie, jak i w przestrzeni. Rozpoczęliśmy ją od sali przedstawiającej krajobraz epoki lodowcowej sprzed 12 tysięcy lat. Po wyjściu z lodowej groty przenieśliśmy się w czasy łowców reniferów. Potem zanurzyliśmy się w głębinach jeziora Wigry. Za pomocą „batyskafu", będącego elementem ekspozycji, zobaczyliśmy dno jeziora i żyjące w wodzie organizmy. Po wynurzeniu się na powierzchnię poznawaliśmy otoczenie jeziora Wigry - lasy, pola i łąki wraz z charakterystycznymi dla tego rejonu gatunkami roślin i zwierząt. Weszliśmy też na miękkie torfowisko i zajrzeliśmy do dziupli dzięcioła. Dzieci mogły oglądać filmy, prezentacje multimedialne, słuchać nagrań dźwiękowych.
Pobyt w muzeum zakończył się ciekawą lekcją na temat „Bóbr budowniczy". Bóbr to herbowe zwierzę Wigierskiego Parku Narodowego. Lekcja dostarczyła wiedzy na temat wyglądu, trybu życia i zwyczajów tego największego na naszym terenie gryzonia. Uczniowie wykonali też pracę plastyczną przedstawiającą bobra w jego naturalnym środowisku życia.
Urok jeziora Wigry i jego okolic wywarł na nas duże wrażenie. Cele wycieczki zostały zrealizowane. Dodatkową atrakcją był pobyt na pobliskim placu zabaw. Dziękujemy pani R. Bekielewskiej oraz pani K. Kozłowskiej za pomoc w opiece nad dziećmi.
Barbara Ostrowska
ul. Augustowska 8
16-320 Bargłów Kościelny