ul. Augustowska 8
16-320 Bargłów Kościelny
Za nami Powiatowy Konkurs Czytelniczy "Czesław Miłosz w krainach dzieciństwa", który - jak zawsze - zorganizowały Augustowskie Placówki Kultury - Miejska Biblioteka Publiczna oraz Społeczna Szkoła Podstawowa Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Augustowie. Celem konkursu było poznanie biografii Czesława Miłosza ze szczególnym zwróceniem uwagi na jego dzieciństwo, co umożliwiło poznanie wierszy dotychczas nieznanych oraz doskonalenie umiejętności interpretacji poezji poety.
Konkurs skierowany był do uczniów/uczennic klas VII-VIII, ale naszą szkołę reprezentowały - za zgodą organizatorek - uczennice z klasy VIB (Daria Kumkowska, Ania Osewska, Ala Zagórska).
Uczestnicy/uczestniczki pracowali w trzyosobowych zespołach, co niewątpliwie sprzyjało umiejętności pracy zespołowej.
Zadania konkursowe wymagały wszechstronnej wiedzy o życiu i twórczości Cz. Miłosza i miały różnorodną formę, np. zadania testowe, mapa, krzyżówka, szukanie fałszywych informacji, dopasowywanie tytułów do wierszy, interpretowanie środków poetyckich, parafrazowanie tekstów. Najwięcej emocji dostarczyły jednak kalambury - nasze uczestniczki poradziły sobie z tym zadaniem doskonale! Również dziewczyny bezbłędnie odpowiadały na pytania związane z tekstem Andrzeja Franaszki - wiedziały, np. Gdzie Cz. Miłosz spędził najszczęśliwsze lata dzieciństwa? Czym była apteczka w dworze w Szetejniach? Czym zajmowała się mama poety, gdy mieszkali w Podkomorzynie? Co było ulubioną potrawą wigilijną poety? Jakie były początki nauki poety? Jak rozumieć słowa na temat biblioteki dziadka w Szetejniach, że "Była to komnata pełna skarbów i starożytności".
Dzięki konkursowi nasze dziewczyny poznały też dwie szczególne książki dzieciństwa Czesława Miłosza - "Gucio zaczarowany" i "Cudowna podróż" oraz doskonale zinterpretowały wiersze z tomu "Świat. Poema naiwne", tj. "Droga" czy "Furtka".
Punktem kulminacyjnym Konkursu było wspólne obejrzenie animacji "Gucio zaczarowany", która z pewnością uczyła tolerancji i życzliwości.
Wszyscy uczestnicy/uczestniczki otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki od organizatorek.
Gratulujemy naszym uczestniczkom i jesteśmy z nich dumni, że tak godnie reprezentowały naszą szkołę i tak dużą mają wiedzę o Czesławie Miłoszu, który część swojego życia spędził niedaleko nas.
Do zobaczenia w następnym konkursie, w którym będziemy się "zmagać z Muminkami".
Bogusława Grudzińska
ul. Augustowska 8
16-320 Bargłów Kościelny