ul. Augustowska 8
16-320 Bargłów Kościelny
Uczniowie klasy 6, 7 A i B oraz 8 pod opieką wychowawczyń – pani J. Bućko, E. Grajewskiej, A. Skowrońskiej-Cudnowskiej i A.M. Kulikowskiej w piątek 17 maja 2024 o godzinie 5.00 wyruszyli odkrywać najciekawsze pod względem turystycznym miejsca w województwie podlaskim.
Wycieczka ta została zrealizowana w ramach przedsięwzięcia „Poznajemy Podlaskie” i wsparcia finansowego przez Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną w Białymstoku. Zakwalifikowanie do programu wycieczek szkolnych „Poznajemy Podlaskie” dało szansę uczniom naszej szkoły na lepsze poznanie własnego regionu, jego atrakcji i walorów turystycznych.
Wyprawę rozpoczęliśmy od porannego spaceru w Krainie Otwartych Okiennic, którą tworzą trzy wsie położone w dolinie rzeki Narew: Soce, Puchły i Trześcianka. Wieś Trześcianka to urokliwy, spokojny zakątek, idealny na początek zwiedzania Podlasia – wieś o charakterystycznym układzie ulicowym, gdzie podziwialiśmy stare dwuspadowe domki z przepięknie zdobionymi okiennicami. W miejscowości znajduje się też jedna z najpiękniejszych kolorowych cerkwi Podlasia - Cerkiew Michała Archanioła.
Ponieważ żadna wycieczka po Podlasiu nie może odbyć się bez wizyty w Rezerwacie Pokazowym Żubrów, z Trześcianki przejechaliśmy do Białowieży, gdzie główną atrakcją jest nie kto inny, tylko żubr – symbol Puszczy Białowieskiej. Wbrew nazwie spotkaliśmy tu nie tylko króla puszczy, ale również wiele innych zwierząt. W zagrodach, w warunkach zbliżonych do naturalnych, żyją tu łosie, jelenie, sarny, dziki, wilki, koniki polskie, ryś i żubronie – krzyżówki (hybrydy) żubra z bydłem domowym.
Następnie udaliśmy się do Muzeum Przyrodniczo-Leśnego im. S. Miklaszewskiego Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży, które jest najstarszym muzeum w polskich parkach narodowych i równocześnie najstarszym czynnym muzeum województwa podlaskiego. Jego tradycje sięgają okresu międzywojennego, a w swoich zbiorach posiada wiele cennych kolekcji naukowych i rzadkich okazów. Siedzibą Muzeum Przyrodniczo-Leśnego Białowieskiego Parku Narodowego jest nowoczesny budynek, w którym w sposób innowacyjny i atrakcyjny prezentowane są zbiory przyrodnicze z dziedziny zoologii, botaniki, historycznego użytkowania Puszczy. Wizyta w Muzeum Przyrodniczo - Leśnym BPN to nie tylko ciekawa lekcja, która pozwoliła nam zgłębić wiedzę na temat flory i fauny Puszczy Białowieskiej, ale przede wszystkim ciekawie spędzić czas.
W sercu Puszczy Białowieskiej skorzystaliśmy z oferty Restauracji Pokusa, gdzie znaleźliśmy czas na krótki odpoczynek i zjedliśmy obiad. Na talerzach znalazły się tradycyjne smaki Podlasia – kartacze, które zadowoliły oczekiwania nawet najbardziej wymagających gości.
Województwo podlaskie jest wyjątkowe w skali kraju także ze względu różnorodność etniczną i religijną. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu tego regionu są prawosławne cerkwie, zaś architektoniczną perłą regionu jest Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce - cerkiew z największą w Polsce ilością ołtarzy. Wikariusz tutejszej parafii przygotował dla nas prelekcję o głównych zasadach prawosławia i odpowiedział na pytania uczniów. W czasie, kiedy zwiedzaliśmy cerkiew odbywała się próba chóru - mieliśmy więc okazję wysłuchać przepięknych pieśni muzyki cerkiewnej.
Niewątpliwie największą atrakcją tego wyjazdu był spływ kajakowy meandrującą rzeką Narewką od przystani kajakowej w Lewkowie Starym w okolice Gramotnego. Dla uczniów była to niesamowita przygoda z wiosłem, ale też okazja do podziwiania uroków zieleni, wsłuchania się w szum wody, dźwięki i zapachy natury.
W dobrych humorach, pełni niezapomnianych wrażeń około godziny 22-giej wróciliśmy do Bargłowa.
Edyta Grajewska
ul. Augustowska 8
16-320 Bargłów Kościelny