ul. Augustowska 8
16-320 Bargłów Kościelny
11 listopada obchodzimy w Polsce święto państwowe, które upamiętnia odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Wtedy to, po 123 latach zaborów, Rzeczpospolita Polska stała się ponownie państwem suwerennym. Po zakończeniu I wojny światowej, Polska wróciła na mapę Europy. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową oraz naczelne dowództwo wojsk polskich. Chcąc upamiętnić ten dzień, już w 1937 r. sejm polski przyjął ustawę o ustanowieniu 11 listopada Świętem Niepodległości. Podczas II wojny światowej obchody Dnia Niepodległości były zakazane. Po wojnie święto zostało oficjalnie zniesione przez komunistów. Dopiero w 1989 r. 11 listopada ogłoszono Narodowym Świętem Niepodległości.
Uczniowie naszej szkoły 104. rocznicę odzyskania wolności i suwerenności wspólnie świętowali 10 listopada poprzez aktywny udział w kolejnej edycji Festiwalu Niepodległości zorganizowanego przez panie Edytę Milanowską, Edytę Grajewską i Justynę Bućko.
Chcąc podkreślić uroczysty charakter tego dnia uczniowie przypięli do ubrań biało – czerwone kotyliony. We wszystkich salach lekcyjnych także zapanował prawdziwie patriotyczny nastrój, uczniowie pod kierunkiem wychowawców ozdobili swoje pracownie biało- czerwonymi girlandami, wykonali patriotyczne gazetki. Z fragmentów plakatów wyklejanych przez zespoły klasowe powstał portret jednego z ojców niepodległości - marszałka Józefa Piłsudskiego, który został wyeksponowany na dolnym korytarzu.
Tego dnia wiele się działo w kąciku patriotycznym. Na nowo rozkwitło nasze drzewo, zawisły na nim biało-czerwone serca wykonane na lekcjach techniki przez uczniów klas 4-6. Powstała też nowa ekspozycja. Uczniowie klas 4-8 przynieśli przedmioty, który kojarzą im się z ulubionym miejscem w Polsce np. magnesy, figurki, pocztówki, gadżety charakterystyczne dla danego regionu, pamiątki z wakacji. Ze zgromadzonych artefaktów powstała wspaniała wystawa.
W tegorocznej edycji Festiwalu Niepodległości wykorzystaliśmy także nowe technologie, aby zainteresować zagadnieniami związanymi z historią Polski. Uczniowie klas 4A, 4B i 5 obejrzeli film animowany „Jak powstało państwo polskie” na goglach VR. Uczestnicy zajęć z robotyki wykonali figurkę marszałka Józefa Piłsudskiego na drukarce 3D.
Świętowanie kojarzy się nam także ze spotkaniem przy wspólnym stole, który został ustawiony na dolnym korytarzu. Znalazły się na nim tradycyjne domowe ciasta, które w Polsce od lat cieszą się popularnością np. makowce, babki drożdżowe, „murzynek”, domowa karpatka, sernik królewski, klasyczna szarlotka, miodownik, „zebra” czy pleśniak. Kulinarne stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, każdy znalazł tu dla siebie coś pysznego.
Zwieńczeniem celebrowania Święta Niepodległości było włączenie się naszej szkoły do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Wszyscy uczniowie i pracownicy Szkoły Podstawowej w Bargłowie Kościelnym uroczyście odśpiewali hymn narodowy.
Dzisiejszy dzień przypominał nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować.
Edyta Grajewska
ul. Augustowska 8
16-320 Bargłów Kościelny