ul. Augustowska 8
16-320 Bargłów Kościelny
Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.
11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania bojowe Wielkiej Wojny.
Święto 11 listopada ustanowione zostało ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, a następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku. Święto to przywrócono dopiero ustawą w okresie transformacji systemowej, która miała miejsce 1989 roku.
Z uwagi na rozprzestrzenianie się choroby COVID-19, a także obowiązujące obostrzenia, uroczystości honorujące ważną dla Polski datę będą przebiegały w innej, niż dotychczas, formie. Nie oznacza to, że nie możemy włączyć się w uczczenie pamięci osób i wydarzenia, jakim było odzyskanie niepodległości.
Prosimy uczniów i ich rodziców do wywieszenia flag Rzeczypospolitej Polskiej, włączając się w ten sposób we wspólne świętowanie. Wykonajcie zdjęcie Waszej fladze i prześlijcie je konkurs fotograficzny "Biało-Czerwona w obiektywie”.
11 listopada przypnijcie do ubrania wykonane przez siebie kokardy patriotyczne i wspólnie w gronie najbliższych zaśpiewajcie hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego”.
Zachęcamy także do obejrzenia krótkiego filmu animowanego Instytutu Pamięci Narodowej - „Gra o Niepodległość”.
„Bo w historii narodów bywają wielkie gry o wszystko. A ich stawką jest niepodległość”.
Film edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej został przygotowany na obchody Święta Niepodległości w 2018 roku. Pokazuje zmagania Polaków o wolność po rozbiorach. Polacy tracą swoje państwo, ale nie ducha walki, jednak polityka trzech sąsiadów: Rosji, Niemiec i Austro-Węgier uniemożliwia odzyskanie niepodległości. Film, ukazując polską drogę do Niepodległości, skupia się na trzech postaciach: Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim oraz Ignacym Janie Paderewskim. Dzieliło ich wiele, ale łączyło umiłowanie Ojczyzny.
Edyta Grajewska
ul. Augustowska 8
16-320 Bargłów Kościelny