ul. Augustowska 8
16-320 Bargłów Kościelny
19 października 2017 r. klasy gimnazjalne: IIa i IIb uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych na terenie rezerwatu Czerwone Bagno i Grzędy w Biebrzańskim Parku Narodowym.
Na tym terenie do dziś zachował się prawie pierwotny obszar bagienny, dziki i słabo zaludniony. Nasz pobyt rozpoczęliśmy od wędrówki ścieżką "Czerwone Bagno". Prowadzi ona drewnianą kładką, długości ok. 700 m do platformy widokowej na Czerwone Bagno. Na ścieżce można podziwiać charakterystyczną roślinność boru bagiennego. Przy wejściu na ścieżkę, leży tzw. "święta sosna", na której przez lata była zawieszona przez mieszkańców Grzęd kapliczka, jako wotum dziękczynne.
Około 5 km od leśniczówki Grzędy, znajduje się 250-metrowa ścieżka "Borek bartny" poświęcona tradycyjnemu bartnictwu. Na jej trasie zobaczyliśmy: barcie, kłody - wiszącą, stojącą i leżącą - oraz ul. Dzianie (tworzenie) tych barci odbyło się tradycyjnymi narzędziami przez bartników z Baszkirii.
Tereny bagien i lasów to nie tylko przepiękna przyroda, to również ciekawa i tragiczna historia. Począwszy od ich zasiedlenia przez ludzi represjonowanych przez Rosjan, którzy w zamian za zaniechanie zsyłki na Sybir, zamieszkali w założonej wsi Grzędy. Położona w obrębie Czerwonego Bagna wieś w roku 1943, w ramach odwetu za akty dywersji została spacyfikowana, a mieszkańcy wymordowani przez Niemców. Na "Uroczysku Dęby" w sąsiedztwie 200-letnich dębów znajduje się krzyż, na którego tablicy umieszczono napis: "Tym, dla których ojczyzna najdroższą była. Żołnierzom 9 Pułku Strzelców Konnych AK poległym na tej ziemi".
Nasze zajęcia prowadzone przez „biebrzniętych", przewodników pozwoliły nam odkryć piękno tego terenu w jesiennej szacie i usłyszeć masę ciekawostek i szczegółowych informacji.
Bożena Rutkowska
ul. Augustowska 8
16-320 Bargłów Kościelny