ul. Augustowska 8
16-320 Bargłów Kościelny
Dzień liczby Pi przypadający 14 marca, to coroczne święto matematycznej stałej (liczby Pi), która jest liczbą niewymierną, a jej rozwinięcie dziesiętne jest nieskończone i nieokresowe. Pi jest stosunkiem obwodu koła (długości okręgu) do jego średnicy. Inna nazwa liczby Pi to Ludolfina. Swoją nazwę zawdzięcza Ludolfowi van Ceulenowi, holenderskiemu matematykowi, który obliczył precyzyjnie kolejne kilkadziesiąt cyfr po przecinku tej liczby.
Liczba Pi odgrywa ważną rolę w wielu dziedzinach matematyki, fizyki a także sztuki ze względu na swoje zastosowanie w obliczeniach pól kół i wycinków kołowych, długości okręgów, łuków i krzywych. Już starożytni Egipcjanie i Babilończycy uzyskali dość dokładne przybliżenie liczby Pi, precyzyjniej określił ją grecki matematyk Archimedes. Tak się składa, że 14 marca to także dzień urodzin znakomitego fizyka Alberta Einsteina.
W naszej szkole w piątek 14 marca, nauczycielki matematyki, p. Edyta Milanowska, p. Justyna Bućko i p. Agnieszka Urbańska zorganizowały i przeprowadziły w klasach IV- VIII lekcje matematyki z liczbą Pi w roli głównej. Uczniowie wykonywali zadania praktyczne związane z pomiarami i obliczaniem pól oraz obwodów okręgów i kół, wykorzystując wiedzę matematyczną w praktyce. Dzieci pracowały indywidualnie i grupowo, rozwiązywały grafy i krzyżówki, karty pracy i zagadki matematyczne. Oglądaliśmy również filmy edukacyjne. Uczniowie poszczególnych klas wykonali ładnie ozdobione cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi, a dzieci z klasy czwartej na zajęciach dodatkowych układały różne modele liczby z klocków i tangramów.
Nasze zajęcia odbywały się pod dość zagadkowym hasłem: „Oswajamy smoka z przymrużeniem oka”. Chodzi nam o to , aby matematyka kojarzyła się uczniom również z zabawą i twórczym myśleniem, a nie tylko z wymagającym przedmiotem szkolnym. Efektem są piękne i pomysłowe prace plastyczne, przygotowane przez dzieci i inspirowane liczbą Pi, które można podziwiać na gazetce przy sali 119.
Materiały tematyczne na gazetki szkolne zawdzięczamy p. Beacie Osewskiej, która mimo, że jest nauczycielką przedmiotów humanistycznych, w ramach korelacji międzyprzedmiotowej zachęcała dzieci do przygotowywania prac twórczych związanych z liczbą Pi. Zwracała uwagę na ich estetykę i opis w formie zdania „Liczba Pi przypomina mi...”. P. Jarosław Kukliński przygotował prezentację tematyczną, którą można obejrzeć na monitorze na dolnym korytarzu w szkole.
Dzień był pracowity, ale najbardziej cieszą efekty naszej wspólnej pracy z uczniami.
Justyna Bućko
ul. Augustowska 8
16-320 Bargłów Kościelny