ul. Augustowska 8
16-320 Bargłów Kościelny
Przez trzy dni, czyli od 19 do 21 czerwca uczniowie poznawali historię początków państwa polskiego, sztukę Gniezna i Wrocławia oraz ekosystemy tzw. Czarnego Kontynentu.
Pierwszego dnia nasza młodzież uczestniczyła w lekcji muzealnej w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Zajęcia odbywały się w zrekonstruowanych chatach na terenie rezerwatu. Podczas zajęć uczestnicy poznawali rolę i metody polowań w pradziejach, a w ramach praktycznej demonstracji zobaczyli, w jaki sposób rozpalano ogień i jak przebiegała obróbka krzemienia, z którego wykonywano narzędzia. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się sztuka ozdabiania w pradziejach z naturalnych surowców oraz historia pieniądza i jego wartość od czasów najdawniejszych aż po mennictwo średniowieczne.
Po południu uczestnicy poznali początki naszego państwa w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Młodzież zobaczyła, m.in. rekonstrukcję drewnianego wału grodu w Gnieźnie z X wieku, detale architektoniczne z XI-wiecznej katedry gnieźnieńskiej, zabytki archeologiczne związane z pierwszymi Piastami, regalia królewskie, księgi, dokumenty, pieczęcie, bulle oraz insygnia władzy biskupiej. Na królewskim Wzgórzu Lecha wszyscy poczuliśmy klimat czasów, kiedy nasze Państwo budziło się do życia. Był to moment szczególny, bowiem właśnie w tym dniu nasza reprezentacja grała mecz i dane nam było przeżywać ostatnie jego minuty ze strefy kibica.
Drugiego dnia uczestnicy poznawali różnorodne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym. W Afrykarium we Wrocławiu zobaczyli: ekosystem rafy koralowej Morza Czerwonego, hipopotamy i dikdiki z Afryki Wschodniej, krokodyle i manaty z rzeki Kongo czy pingwiny i meduzy z Wybrzeża Szkieletowego. Jednak największą atrakcją okazał się Kanał Mozambicki, czyli liczący kilkanaście metrów przezroczysty tunel z akrylu, umożliwiający podziwianie żółwia zielonego, rekinów, płaszczek, roślinożernych ssaków (zwanych syrenami) i innych gatunków - mieszkańców środowiska wodnego.
Po atrakcjach w Afrykarium wszyscy udali się do Muzeum Panoramy Racławickiej i podziwiali wystawiany tam słynny obraz "Panorama Racławicka". Oprócz samego obrazu był też czas na obejrzenie mapy terenu pokazującej jak wyglądał topograficzny układ na obszarze, na którym rozegrała się bitwa racławicka. "Panorama Racławicka" - jak zawsze- zachwyciła wszystkich. W godzinach wieczornych młodzież podziwiała też wodne widowisko zsynchronizowane z muzyką, oświetleniem oraz multimedialnymi animacjami, tzw. Fontannę Multimedialną we Wrocławiu.
Trzeci, ostatni dzień wyjazdu edukacyjnego to zajęcia w Parku Nauki i Ewolucji Człowieka oraz JuraParku w Krasiejowie. Uczestnicy poznali historię powstania naszej planety oraz zobaczyli rekonstrukcje mezozoicznych gadów i płazów w ich naturalnej wielkości.
Zdaniem wszystkich uczestników zajęcia wyjazdowe nie tylko pogłębiły wiedzę z różnych dziedzin nauki, lecz dostarczyły też niezapomnianych wrażeń.
Edyta Milanowska / Marta Krzywińska / Bogusława.Grudzińska
ul. Augustowska 8
16-320 Bargłów Kościelny